03 mai 2024

Lugemiselamus raamatust "Karu keetmine"

Niemi, Mikael. Karu keetmine / tõlkinud Ene Mäe. – Tallinn : Varrak, 2024. – 406 lk.

Tõeliselt põnev lugemine. See on ühelt poolt krimilugu, kuid teiselt ka saamide usulise äratusliikumise lugu. Sündmused hargnevad lahti Põhja-Rootsis, Kengises 1852. aastal. Praost Lars Levi Laestadius leiab alkohoolikutest vanemate juurest põgenenud, nälginud ja läbipekstud saami poisi Jussi sooteeäärsest kraavist. Praost võtab Jussi enda juurde, õpetab teda lugema ja kirjutama, ümbrust ja taimi vaatlema ning nähtust järeldusi tegema. 

Krimilugu saab alguse sellest, et külast kaob teenijatüdruk Hilda, kelle surnukeha leiab praost laukast. Kui kohalikud võimud jõuavad järeldusele, et tüdruku tappis karu, on praostil teistsugune arvamus. Ometi ei võta keegi seda kuulda ja ühele tapmisele järgneb teine ning kolmaski. Et mitte kõike ette ära rääkida, lisan vaid, et oli nauditav ja usutav lugemine, mitte ainult krimiloo liinis, ikka tervikuna.

Raamatu autor, Mikael Niemi on üles kasvanud Põhja-Rootsis, elanud Pajalas vana pastoraadi läheduses, kus elas Lars Levi Laestadius oma perega kuni 1861. aastani, mil ta 61 aastaselt suri. 

Guugeldades võib leida ajalehe Eesti Kirik portreelugude sarjast Kalju Kuke artikli “Lars Levi Laestadius” (2013), mis kinnitab ja selgitab paljutki raamatus leiduvast.

Paraku Kuimetsa raamatukogu kogusse ei ole seda teost komplekteerinud, kuid raamatut saab lugemiseks tellida Juuru raamatukogust.

Kukk, K. (2013, 16. jaan). Lars Levi Laestadius. Eesti Kirik. https://eestikirik.ee/lars-levi-laestadius 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar